flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ПОМІЧНИК СУДДІ – ПРОФЕСІЯ ЧИ ПОКЛИКАННЯ

01 грудня 2022, 14:09

Говорячи про судоустрій нашої країни, часто забувають, що судова система формується не лише з суддів. Так, разом із суддями, над організаційним забезпеченням роботи суду працює величезна кількість людей, яка допомагає самим служителям Феміди.

Помічники суддів – чимала ланка судової системи, створена для забезпечення організаційної ефективності судді та скорочення його часових витрат.

Посаду помічника судді в загальних судах України було запроваджено відповідно до Закону України «Про судоустрій» 2002 року. Фактично на рівні місцевих судів ця посада почала запроваджуватися з 2005 року. В судах України назріла необхідність введення інституту помічника судді, оскільки при колосальному обсягу роботи, що виконується суддею, вимагалось розвантажити суддю від виконання рутинної технічної роботи під час підготовки та при розгляді судових справ. Відповідно до закону, помічником судді може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту і вільно володіє державною мовою. Добір помічників судді здійснюють самостійно.

В Україні помічники не є державними службовцями, їх обирає суддя без конкурсу. Інші судді жодним чином не впливають на це рішення. Помічники працюють безстроково і звільняються за рішенням судді, не проходять жодних спеціальних перевірок та тестів, не подають електронні декларації.

Незважаючи на те, що введення посади помічника судді в українських судах було одним із кроків, зроблених в рамках судової реформи, яка розпочалась відразу після отримання Україною незалежності, правовий статус помічника судді суттєво змінився, деталізувався та актуалізувався саме в останні роки.

Основним завданням помічника судді є підготовка судових справ до розгляду. Помічник судді, за дорученням останнього готує проєкти запитів, листів, інших матеріалів, пов’язаних із розглядом конкретної справи. Здійснює підготовку та оформлення статистичних даних, звітів, узагальнень, інформації про кількість і стан розгляду суддею справ усіх категорій тощо.

 Також помічник судді вивчає матеріали судових справ, встановлює, якими нормами закону слід керуватися під час їх розгляду, вивчає судову практику вирішення аналогічних спорів.

З метою якісного виконання покладених завдань помічник судді постійно слідкує за змінами в законодавстві, тенденціями судової практики, публікаціями в засобах масової інформації з питань судочинства.

Важливою частиною роботи помічника судді є контроль за дотриманням строків розгляду справ і вчинення процесуальних дій, про витребування додаткових доказів, призначення експертизи тощо.

Після завершення розгляду справ помічник судді готує копії судових рішень і стежить, щоб вони були своєчасно направлені особам, які брали участь у справі.

Таким чином, помічник судді виконує дуже важливу роботу, результати якої безпосередньо впливають на рішення, ухвалені суддею.

На сьогоднішній день в Придніпровському районному суді м.Черкаси  більшість помічників суддів  мають  багаторічний досвід роботи, та не дивлячись на безпрецедентні виклики перед судовою системою зумовлені як військовим станом, пандемією коронавірусу, труднощами в фінансовому забезпеченні судів, вони самовіданно «воюють» на своєму фронті.

Побутує думка, що помічник судді часто є надто вузьким спеціалістом, що сидячи в кабінеті в суді, він «не бачив життя» з усіма його складнощами юридичної професії, а тому навряд чи він може бути «готовим» суддею. Зазначимо, що досвід роботи на посаді помічника судді не знімає з такої особи інших вимог, які ставляться до кандидатів на посаду судді, як і не перекреслює можливість для представників інших юридичних професій одягти мантію. Але беззаперечним залишається факт, що фахівець без досвіду роботи на посаді помічника судді потребує значно більшої підготовки до суддівської професії ніж людина, яка знає цю професію зсередини.  Якщо ж  розглядати цю кар’єрну сходинку в нашому суді, то нею скористалися чимало помічників суддів. Зокрема,  Казидуб Олена Григорівна нинішня голова Придніпровського районного суду м. Черкаси, Васильківська Тетяна Валеріївна суддя Смілянського міськрайонного суду Черкаської області, Вергелес Андрій Валерійович суддя Вінницького окружного адміністративного суду, Хлистуненко Ольга Володимирівна суддя Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу, Сивокінь Сергій Сергійович суддя Шполянського районного суду Черкаської області, Романова Олена Геннадіївна суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області,  Ушакова Катерина Миколаївна суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області наразі є професійними суддями.

Отже, який головний пріоритет має бути у  потенційного кандидат на посаду «Помічник судді»? Чіткою має бути мотивація: я хочу цю професію не тому, що вона гарно оплачувана, не тому, що вона соціально значуща, не тому, що з багатьох видів юридичної професії вона найбільш приваблива, а тому, що я володію певними рисами характеру і усвідомлюю, що зможу виконати цю роботу.