flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Визначна пам'ятка Української політичної та юридичної думки

10 квітня 2023, 15:28

Конституція Пилипа Орлика - визначна пам’ятка Української суспільно-політичної та юридичної думки початку 18-го століття

10 квітня 1710 року, остаточно була затверджена перша у світі Конституція - Конституція Пилипа Орлика. Постать Пилипа Орлика, не тільки в українській, а й в європейській, можливо світовій історії, є унікальною. Людина, яка народилася і померла за межами України, була виборювачем свободи Української держави і конституційного юридичного обґрунтування цієї мети у міжнародному вимірі.
Запровадження конституційного ладу в Україні було величезним кроком на шляху до демократії та правової держави. Конституція Пилипа Орлика передбачала створення Генерального суду, який уповноважував розглядати цивільні та кримінальні справи, забезпечувалась незалежність суддів та обмежувалось право Гетьмана втручатися у судочинство.
Через усю конституцію Пилипа Орлика, яка має вступ і 16 статей про ходить та утверджується думка, про те, що українці вільний народ і заслуговує на власну суверенну державу.
У документі чітко фіксувалися права різних суспільних прошарків та обов'язків органів державної влади. Багато положень цього документа значно випередили свій час. Його діяльність в еміграції, привела до того, що ми маємо єдиний за весь час унікальний факт. Коли завдяки діям однієї людини, українське питання, українські землі знаходилися в епіцентрі уваги європейської політики у продовж 30-ти років.
Активна діяльність Орлика за кордоном, сприяла поступовому усвідомленню європейськими політиками та державними діячами про прагнення українців відновити власну державу.
Його статті, нормували демократичне життя України, оскільки в них було багато тем, які є надзвичайно актуальними і сьогодні. Зокрема в них прописані статті боротьби проти хабарництва, часте зловживання гетьманами владою. І це змусило Орлика включити в документ статті, які можна розглядати як антикорупційні, спрямовані на встановлення справедливого і відповідального врядування в країні.
З 11 по 16 статтю внесено важливий соціальний сегмент - він опікується станом простого народу, турбується про тих, хто захищає вітчизну. Ставши гетьманом, Орлик розпочав широку дипломатичну діяльність з метою звільнення розділеної навпіл України з під Російської та Польської залежності.
Перша українська Конституція залишиться вічним символом нашої національної гордості та надії на майбутнє, початком формування сучасної держави і символом боротьби українського народу за свої права і свободи.

Копія Конституції Пилипа Орлика в 2021 році виставлена в парламенті України.