flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Робоча зустріч з питань пробації

11 серпня 2023, 14:51

10 серпня 2023 року суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Тетяна Комплєктова взяла участь у спільній робочій зустрічі уповноважених органів з питань пробації з територіальними органами суду, прокуратури, поліції Черкаської області, яка відбулася  у філії ДУ "Центр пробації" в Черкаській області.                                                    

Учасниками наради обговорені питання своєчасного розгляду подань, клопотань відносно суб’єктів пробації щодо скасування звільнення від відбування покарання з випробуванням, звільнення від призначеного покарання з випробуванням, які тривалий час (понад 1 місяць) перебувають на розгляді судів; про своєчасність здійснення приводів органами поліції та збільшення суб’єктів пробації, відносно яких судом оголошено розшук.

Україна рухається шляхом реформ. Але на відміну від судової реформи, про реформу, яка відбулася з прийняттям Закону «Про пробацію», говорять значно менше. Саме працівники органів пробації, наразі, забезпечують повернення людини, яка вчинила правопорушення, до суспільства.

Пробація — це система заходів кримінально-правового реагування, яка альтернативна покаранню у виді позбавлення або обмеження волі. Важливо, що в результаті пробації до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки, створює сім’ю. Крім того, ця система більш економна порівняно з витратами на забезпечення ув’язнення.

Начальник  Соснівського районного відділу  філії Державної установи «Центр пробації» в Черкаській області Ольга Корнієнко зазначила, що на даний час, в Соснівському відділі  перебувають на обліку засуджені особи, відносно яких направлені до суду  клопотання про скасування випробувального терміну та, які понад  місяць знаходяться на розгляді суду. Проте, зауважила, що відносно даних осіб судовий розгляд призупинено у зв’язку із розшуком цих осіб. Певна кількість з них підозрюються у вчинені нового кримінального правопорушення,  і слідчим оголошено їх у розшук.

 Актуальним залишається питання своєчасності інформування органів пробації про заведення  розшукових справ відносно засуджених та важливості своєчасного обміну інформацією про розшукуваних осіб між поліцією та службою пробації. 

       

Прокурор Черкаської окружної прокуратури Аліна Яшник акцентувала увагу присутніх, що Черкаською окружною прокуратурою проаналізовано питання забезпечення розумних строків судового розгляду клопотань територіальних органів з питань пробації, які скеровані до судів, у порядку ч. 3 ст. 26 КВК України, ч. 1 ст. 537 КПК України та упродовж тривалого строку залишаються не вирішеними. Крім того, зазначила про наявні випадки, коли тривалий судовий розгляду клопотань, у яких порушувалось питання скасування засудженим покарання з випробуванням спливає термін іспитового строку, а засуджені, які продовжують перебувати на обліку, усвідомлюючи фактичну безкарність та відсутність заходів впливу ухиляються від відбування покарання, явки до органів пробації, суду та вдаються до вчинення повторних злочинів.

Т.в.о. заступника начальника ЧРУП ГУНП в Черкаській області майор поліції Сергій Мельник зауважив, що порядок здійснення приводів даної категорії осіб не врегульований законом. Наразі, привід  здійснюється відповідно до ст. 140 КПК України  та полягає: «….у примусовому супроводженні особи, до якої він застосовується, особою, яка виконує ухвалу про здійснення приводу, до місця її виклику в зазначений в ухвалі час». Відповідно, працівники поліції мають обмежені повноваження в частині виконання примусових приводів.

Виконуючий обов’язки голови Соснівського районного суду м. Черкаси Юрій Рябуха підтримав учасників заходу у питанні можливого поновлення судового розгляду по справах щодо осіб, випробувальний термін у яких скінчився і звернув увагу присутніх щодо єдиного підходу до проблеми та можливості вирішення спірних питань.

Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Тетяна Комплєктова підтримала учасників наради та висловила вдячність працівникам пробації за співпрацю та конструктивну роботу. Якісне оформлення документів та вчасне скеровування їх до суду.

За підсумками учасники наради дійшли висновку, що в цілому взаємодія судів, працівників прокуратури, поліції  та Центру пробації є продуктивною, окреслили аспекти взаємодії, які потребуються удосконалення.

Наприкінці зустрічі Ольга Корнієнко подякувала усім присутнім та наголосила на важливості взаємодії служб для забезпечення ефективної діяльності у напрямку повернення особи, яка перебуває у конфлікті із законом, до суспільного життя та відновлення в соціумі.

 

Довідково:

Придніпровським районним судом м. Черкаси за поданням органів пробації розглянуто справ:  протягом 2022 року - 184  справи; протягом 2023 року (на 10.08.2023)  - 104  справи.

Станом на 10.08.2023 у суді 4 справи, з них: отримано судом 04.08.2023 та направлено до розгляду - 2 справи; засуджений у розшуку - 2 справи.