flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Позасудова процедура врегулювання спорів - медіація

14 вересня 2023, 12:30

Медіація - перспективи розвитку в Україні.

У зв’язку з війною, в Україні припинили здійснювати правосуддя десятки судів і  залишаються вакантними понад дві тисячі посад суддів. Все це суттєво впливає на надмірну тривалість розгляду справ. Ще однією системною проблемою є невиконання судових рішень. Така ситуація нівелює їхню цінність та суттєво перешкоджає забезпеченню права на справедливий суд.

Поліпшити ситуацію, забезпечити доступ до правосуддя, водночас "розвантаживши" суди, могло би широке застосування практик альтернативного вирішення спорів, зокрема, і медіації.

15 грудня 2021 року набрав чинності Закон України «Про медіацію». Закон визначає правові засади та порядок проведення медіації як позасудової процедури врегулювання конфлікту. За допомогою цієї процедури можна владнати конфлікт без звернення до формальної системи судочинства. Налагодити комунікацію між сторонами конфлікту та досягти згоди допомагає нейтральний посередник — медіатор.

8 вересня 2023 року, проєктом ЄС «Право-Justice» у співпраці із проєктом ЄС «CONSENT», в Україні презентовано Комунікаційну стратегію з медіації. Серед учасників заходу були представники Верховного Суду, Ради суддів України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Офісу Генерального прокурора, Національного агентства України з питань державної служби, USAID (Агентство США з міжнародного розвитку), медіаторської спільноти та інші (https://court.gov.ua/press/news/1474136).

Про виклики та задачі комунікації медіації, результати ситуативного аналізу контексту та медіаполя, рекомендовані формати та канали комунікації медіації – розповіла фахівчиня у сфері бізнес та публічних комунікацій Іветта Делікатна.

Також, експерти констатували, що упродовж 30 років спостерігаються повільний розвиток медіації та обмежений відгук сторін конфлікту, а медіація в Україні є відносно новим методом вирішення конфліктів і немає належної підтримки та просування на системному рівні.

Суддя Вищої ради правосуддя Оксана Блажівська: «Доцільно було б на законодавчому рівні передбачити, що до деяких категорій позовів в обов’язковому порядку має бути застосована досудова медіаційна процедура і лише потім, у випадку неможливості вирішити спір зазначеним шляхом – розгляд спору в судовому порядку. Досудова медіація може бути застосована у цивільних, сімейних, трудових, господарських, адміністративних спорах, у спорах з питань інтелектуальної власності».

Оксана Блажівська також акцентувала, що необхідно запровадити інститут суддів-медіаторів, які володітимуть професійними вміннями та навичками для врегулювання конфліктів. Зазначила, що потребує обговорення фахівцями у сфері медіації модель медіаційних центрів, які доцільно створити при судах. Доцільно також законодавчо урегулювати порядок виконання досягнутої медіаційної угоди.

 

Додатково:

Нотаріальна палата України здійснює підготовку нотаріусів у сфері медіації, веде та оприлюднює реєстри нотаріусів, які пройшли підготовку у сфері медіації; Таким чином, нотаріуси мають право здійснювати медіацію за умови проходження ними базової підготовки медіатора.

Підпунктом 6 пункту 3 Розділу ІV Прикінцеві та перехідні положення Закону внесено такі зміни до Закону України «Про нотаріат»:

Редакція норми з урахуванням змін

Стаття 1. Поняття нотаріату. Органи і особи, які вчиняють нотаріальні дії

На нотаріусів, які працюють у державних нотаріальних конторах або займаються приватною нотаріальною діяльністю, законом може бути покладено вчинення інших дій, відмінних від нотаріальних, з метою надання їм юридичної вірогідності. Нотаріуси можуть проводити медіацію у порядку, визначеному законом, за умови проходження ними базової підготовки медіатора.

Стаття 3. Нотаріус

Нотаріус не може займатися підприємницькою, адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об’єднань, перебувати на державній службі або службі в органах місцевого самоврядування, у штаті інших юридичних осіб, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім виконання функції медіатора, викладацької, наукової і творчої діяльності, а також діяльності у професійному самоврядуванні нотаріусів.

Стаття 16-1. Медіація в нотаріаті

Нотаріальна палата України здійснює підготовку нотаріусів у сфері медіації, веде та оприлюднює реєстри нотаріусів, які пройшли підготовку у сфері медіації;

Таким чином, нотаріуси мають право здійснювати медіацію за умови проходження ними базової підготовки медіатора.