flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Активна молодь здобуває практичні знання про право та судовий процес!

13 листопада 2024, 10:24

Продовжуємо, як зазначали в попередніх матеріалах, розповідь про проведений 05.11.2024 у Придніпровському районному суді м. Черкаси «День відкритих дверей» за участі групи старшокласників черкаських  шкіл, які проходять стажування у Черкаській міській раді. День видався насиченим і цікавим для всіх учасників. З дітьми поспілкувались судді Придніпровського районного суду м. Черкаси В. Піковський, Ю. Остапенко, О. Петренко.

Так, суддя-спікер В’ячеслав ПІКОВСЬКИЙ розповів про основи судочинства в Україні, систему судоустрою, спеціалізацію судів, ланки судової системи (першу, апеляційну, касаційну), органи судової влади. Суддя наголосив, що метою відправлення правосуддя є захист і охорона прав та інтересів фізичних і юридичних осіб, а також притягнення до відповідальності правопорушників.

Суддя Олександр ПЕТРЕНКО звернув увагу учнів на основи роботи адвоката під час розгляду як цивільних справ, так і кримінальних проваджень, а також конкретизував роль адвоката у захисті прав затриманих, обвинувачених та засуджених осіб.

Суддя Юлія ОСТАПЕНКО повідомила школярів про поширені в нинішніх умовах злочини і відповідальність за них, звернула увагу на знижений вік, з якого настає кримінальна відповідальність за окремі категорії злочинів, а також розповіла про стадії кримінального процесу, і поділилась досвідом взаємодії прокурорів зі слідчими на стадії досудового розслідування та підтримання прокурором обвинувачення в суді.

Разом судді прагнули допомогти учасникам заходу сформувати загальне уявлення про сутність розгляду судом кримінальних справ, функції судді і сторін обвинувачення та захисту у судовому процесі.

Також учні як вільні слухачі взяли участь в судовому розгляді двох кримінальних проваджень під головуванням судді Вікторії ОЛІЙНИК.

Перше засідання відбулось у кримінальному провадженні за обвинуваченням громадянина Ч. у вчиненні кримінального правопорушення за ч. 2 ст. 307 КК України (законний збут наркотичних засобів). Діти заслухали проголошення ухваленого у справі обвинувального вироку, яким Ч. призначене покарання у виді позбавлення волі.

Далі відбувся розгляд кримінального провадження про обвинувачення учасників злочинної організації за ч. 3 ст. 307 КК України, в ході якого суд розглянув та задовольнив клопотання прокурора про продовження двом обвинуваченим запобіжного заходу тримання під вартою на 60 діб.

Після спостереження у реальних судових справах діти і самі отримали змогу взяти участь у проведенні модельного судового засідання у справі про притягнення до кримінальної відповідальності за вчинення злочинів проти власності.

 

Зокрема, старшокласники, розподіливши між собою ролі, випробували себе як судді, адвокати і прокурори у змодельованому суддями-модераторами кримінальному провадженні, в якому отримали можливість керувати засіданням, допитати обвинувачених, потерпілого і свідків, виступити з промовами і ухвалити та проголосити рішення суду.

Після проголошення вироку і закриття імпровізованого судового засідання суддя В’ячеслав ПІКОВСЬКИЙ підбив підсумки «розгляду справи», відзначивши активну участь школярів, щиру зацікавленість і відмінне вжиття у відведені їм ролі. Всі присутні залишились задоволеними невимушеною атмосферою спілкування, що супроводжувалась і серйозними практичними питаннями від дітей, і, подекуди, жартівливими ситуаціями.

Керівник апарату суду Леся ДЗЮМАН: «Сьогодні захід видався надзвичайно цікавим та насиченим, школярі отримали нові знання та практичні навички максимально наближені до вимог правничої професії. Не зважаючи на складнощі сьогодення та виробничого процесу, відбулася чергова активна комунікація між наймолодшими представниками громади та судовою владою».

І на завершення, голова суду Олена КАЗИДУБ підсумувала: «Дні відкритих дверей та модельні судові засідання – це унікальний простір для навчально-пізнавальної діяльності молоді, підвищення якості підготовки фахівців та налагодження ефективної співпраці із судом. Можливість для творчого застосування молоддю здобутих знань, умінь і навичок, а також участь суддів у професійній підготовці майбутніх спеціалістів. Варто відмітити, що учасники серйозно віднеслися до даного заходу та ґрунтовно підготувалися до поставлених перед ними завдань».

 

Найцінніше – враження школярів:

«Я була в ролі прокурора. Мені дуже сподобалося. Мені сподобалася суддя Юлія Анатоліївна - дуже крута». – Любов КОЖУШНИК, учениця 11 класу колегіум «Берегиня».

ЯХНЕНКО Софія, учениця 11 класу ЗОШ № 18: «Нам дуже сподобалося. Не очікували навіть такого. Думали прийдемо, просто подивимося засідання. Насправді ми працювали за розподіленими правничими професіями. Я в ролі судді. Це настільки важка і складна робота, а з іншого боку захоплива. Мені дуже сподобалось. Я хотіла пов’язати своє життя з подібною сферою діяльності, але зараз впевнена, що так і буде».

СОЛОДУН Софія, учениця 11 класу ЗОШ № 18: «Це був просто неймовірні відчуття. В мене були певні очікування, хоч раніше я вже була присутня в судових засіданнях вільним слухачем. Але взяти участь як суддя і виносити вирок - це було дуже неочікувано та відповідально».

СЕРДЮЧЕНКО Вікторія, учениця 11 класу ЗОШ № 26: «Сподобалося моделювання судового засідання. Все пройшло на вищому рівні. Дуже сподобалася акторська гра наших учасників. День видався неймовірно чудовим, отримано чимало нових знань та вражень. Дякую».

ЗИМА Арсеній, учень 11 класу гімназія № 9: «Позитивно. Мені дуже сподобалося сьогоднішнє моделювання судового засідання. Також сподобалося справжнє судове засідання. Модератори заходу нам все чітко та досконало професійно пояснювали. Досить доступно та цікаво».

 

А також, враженнями поділилися судді:

Суддя Олександр ПЕТРЕНКО: «Я вперше брав участь у такому заході. Пізнавально і цікаво для учнів. Вони вжилися в процесуальні ролі досить непогано. Змоделювали розвиток подій і сторона захисту, на мою думку, відпрацювала позитивно. Сторона обвинувачення в певній мірі мала перевагу, але саме головне, що діти навчилися практичним навичкам і отримали нові знання. Сподіваємося, що вони будуть лише в статусі захисників, прокурорів і суддів, а не в ролях підзахисних, обвинувачених і підозрюваних».

«Думаю, що потрібно якомога більше таких заходів проводити. Головне, щоб було цікаво і діти ставили питання. Ми бачили, що учні включилися в процес, вжилися в ролі і їм було цікаво. Це найприємніше. Старшокласники не просто посиділи як статисти, а були активними учасниками судового процесу», - зазначила суддя Юлія ОСТАПЕНККО.