Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Владислав КОНСТАНТИН взяв участь в актуальному регіональному тренінгу щодо міжнародних злочинів «Базовий курс із міжнародних злочинів. Теорія і практика», який у грудні 2024 року провела Національна школа суддів України для суддів місцевих загальних та апеляційних судів.
За програмою дводенного тренінгу судді прослухали лекції, обговорили актуальні та проблемні питання теорії та практики, що виникають в процесі розслідування та судового розгляду воєнних злочинів, виконали практичні завдання:
- щодо принципів та застосування Міжнародного кримінального права (МКП) та Міжнародного гуманітарного права (МГП), в процесі розслідування та судового розгляду воєнних злочинів;
- правового статусу учасників воєнного конфлікту;
- визначення та розмежування військових об’єктів, цивільних обєктів та обєктів подвійного призначення, які можуть бути законними військовими цілями, або є забороненими для атаки;
- дотримання та застосування принципу пропорційності здійснення нападу на законну військову ціль з досягненням очікуваною військовою перевагою та недопущення завдання шкоди цивільним особам та цивільним об’єктам;
- види та розмежування воєнних злочинів, злочинів проти людяності, катування, заподіяння страждань або шкоди здоров’ю, нелюдське поводження;
- використання, значення та статус доказів з відкритих джерел - OSINT (Open source intelligence збір та аналіз інформації, отриманої з відкритих джерел) - публічно доступна інформація, яка з’являється в джерелах, що не мають грифів таємності або обмежень доступу. Концепція, методологія й технологія добування та використання військової, політичної, економічної та іншої інформації з відкритих джерел, без порушення законів (загальнодоступні веб-сайти, онлайн бази, платформи соціальних мереж, віддалене відстеження переміщень, супутникові знімки, перехоплені комунікації, оперативно розшукові та контррозвідувальні заходи та дані);
- спеціальне досудове розслідування та судовий розгляд за процедурою in absentia - за відсутності підозрюваного, обвинуваченого.
Довідково:
Міжнародне кримінальне право (МКП) та Міжнародне гуманітарне право (МГП) грунтується на чотирьох основних принципах:
1)Військова необхідність - сторона збройного конфлікту може використовувати силу тільки в тому випадку і в тій мірі, які не заборонені МГП, і які необхідні для досягнення законної цілі конфлікту.
2)Гуманність - забороняє нанесення страждань, поранень або руйнувань, які фактично не є необхідними для досягнення законних воєнних цілей.
3)Розрізнення - повинно бути чітке розрізнення між збройними силами та цивільним населенням, та між об’єктами, які можуть бути законно атаковані та тими, які захищені від нападу.
4)Пропорційність - втрати від військових дій не повинні бути надмірними пропорційно до очікуваних воєнних переваг.
Міжнародне кримінальне право (МКП) та Міжнародне гуманітарне право (МГП) визначає статуси осіб, які приймають участь у збройному конфлікті:
Комбатанти – всі члени збройних сил сторони військового конфлікту, окрім медичного та релігійного персоналу. Комбатанти є ціллю в кожен момент часу, якщо тільки вони не стають hors de combat (вибувають зі строю) через поранення, кораблетрощу або захоплення.
Комбатанти мають імунітет від переслідування просто за участь у воєнних діях (насилля проти комбатантів, або цивільних як беруть безпосередню участь у конфлікті; напади на воєнні об’єкти; смерті та поранення цивільних, пошкодження чи руйнування цивільних обєктів, які є випадковими та пропорційними до нападу із воєнною метою; реквізицію власності, необхідної для ведення конфлікту), окрім якщо ці дії не є воєнними злочинами чи іншими міжнародними злочинами.
Найманці - спеціально завербована особа для участі у збройному конфлікті, бере у ньому безпосередню участь, керуючись бажанням одержати особисту вигоду, матеріальну винагороду, що істотно перевищує винагороду комбатанта, при цьому не є громадянином сторони військового конфлікту, не входить до особового складу збройних сил сторони конфлікту та не послані державою, яка не є стороною конфлікту для виконання офіційних обов’язків, яка входить до складу її збройних сил, не мають імунітету комбатанта та не мають права на статус військовополоненого.
«Особливості кваліфікації воєнних злочинів - тема зумовлена часом. Насичений, дуже цікавий та корисний тренінг. Воєнні злочини, нормативне регулювання у застосуванні міжнародного кримінального та гуманітарного права, проблемні питання теорії та практики щодо розслідування та судового розгляду даної категорії злочинів - на сьогодні актуально, як ніколи. Важливо розуміти зміст, значення та наслідки таких злочинів, вчинених в умовах збройного конфлікту, для правильної кваліфікації вчинених дій та судового розгляду даної категорії справ. Проведення таких цільових тренінгів поглиблюють професійні знання та сприяють здійсненню правосуддю щодо розгляду таких справах», - підсумував суддя Владислав КОНСТАНТИН.
Щодо дотримання та виконання принципів МКП та МГП країною агресором, кожен може проаналізувати, оцінити та зробити відповідні висновки.