flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Суддя Світлана ПОЗАРЕЦЬКА провела навчання юристів у справах щодо міжнародного викрадення дітей

08 травня 2025, 17:13

Суддя Світлана ПОЗАРЕЦЬКА провела лекційне навчання з формування спеціальних компетентностей юристів для ефективного представництва у справах щодо міжнародного викрадення дітей

Протягом квітня-травня 2025 року, юристам центрів з надання БПД і адвокатам, які залучаються для надання безоплатної вторинної правничої допомоги, Програмою підтримки ОБСЄ для України спільно з Координаційним центром з надання правничої допомоги та Міністерством юстиції України організовано навчальний курс «Надання безоплатної правничої допомоги у цивільно-правових транскордонних спорах з міжнародного викрадення дітей».

Лекторами актуального на сьогодні навчального курсу стали співробітники Департаменту міжнародного права та представництва Міністерства юстиції України, судді з Федеративної Республіки Німеччина, судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, Придніпровського районного суду м. Черкаси, практикуючі адвокати та медіатори, науковці, працівники Координаційного центру з надання правничої допомоги, юристи Секретаріату Європейського суду з прав людини. А учасники набули цінного теоретичного тапрактичного досвіду завдяки участі в інтерактивних заняттях, що проводили фахівці, які мають вузько спеціалізований досвід у справах з міжнародного викрадення дітей.

Суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Світлана ПОЗАРЕЦЬКА, також долучилася до тренерського складу і в межах даного навчального курсу провела лекцію з практичними завданнями для правників на тему: «Звичайне місце проживання дитини в контексті Конвенції 1980 року».

«Один із важливих аспектів правового захисту дітей полягає у міжнародних зобов’язаннях України щодо забезпечення прав дитини. Україна ратифікувала Конвенцію ООН про права дитини, що визначає спеціальні стандарти захисту, які повинні враховуватися під час будь-яких судових або адміністративних процедур. Надання безоплатної правничої допомоги дітям завжди є актуальним питанням, яке стоїть перед українським суспільством і одним із гарантованих законодавством правом дитини — є доступ до правосуддя та забезпечення професійною правничою допомогою. У зв’язку із ситуацією в Україні – збройною агресією РФ – виникають нові гострі питання захисту дітей і реалізація їх прав в умовах воєнного часу свідчить про потребу посилення їх правового захисту та поглибленої спеціалізації адвокатів та юристів. Вважаю, що такі тренінги на часі та дуже корисні для всіх правників. Важливо, коли суддя-тренер користується сучасними методами викладання, має можливість зацікавити слухачів здобути нові знання та почути думку колег щодо шляхів вирішення правових проблем. Впевнена, що правники поглибили свої знання, вдосконалили навички, необхідні для ефективного представництва у справах щодо міжнародного викрадення дітей, отримали практичний досвід і позитивні враження від навчального процесу», – зазначила Світлана ПОЗАРЕЦЬКА.

Протягом програми навчання правники опрацювали ключові міжнародного законодавства, вивчали судову практику та правові позиції національних судів і Європейського суду з прав людини, моделювали судові засідання, вирішували практичні задачі, складали проєкти позовних заяв. Особлива увага приділялася тактиці адвоката, участі дитини в процесі, особливостям взаємодії між центрами з надання БПД та Міністерством юстиції, загального консультування клієнта про вирішення справ на первинному етапі, представництва сторін у судовому провадженні, особливості застосування Конвенції про юрисдикцію, право, що застосовується, визнання, виконання та співробітництво щодо батьківської відповідальності та заходів захисту дітей (Гаазька Конвенція 1996 р.) та Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей (Гаазька Конвенція 1980 р.).