flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

У РАДУ ВНЕСЛИ ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО АНТИКОРУПЦІЙНІ СУДИ

06 лютого 2017, 09:42

 У Верховній Раді України зареєстрували проект Закону№ 6011, який передбачає створення Вищого антикорупційного суду.

Законопроект визначає інстанційну систему антикорупційних судів, вимоги до суддів антикорупційних судів та особливості добору таких суддів, а також врегульовує особливості формування та функціонування апаратів антикорупційних судів.
Систему антикорупційних судів складатимуть Вищий антикорупційний суд та Антикорупційна палата Касаційного кримінального суду Верховного Суду України.
До складу Вищого антикорупційного суду мають увійти не більше 70 суддів. У ньому утворюються палата слідчих суддів, апеляційна палата та інші судові палати.
Вищий антикорупційний суд буде судом першої інстанції у справах, підслідних Національному антикорупційному бюро України. Крім того, йому нададуть повноваження узагальнювати судову практику.
Палата слідчих суддів не братиме участь у розгляді справ по суті, а здійснюватиме повноваження з судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Апеляційна палата переглядатиме в апеляційному порядку ухвали цього суду. При цьому судді апеляційної палати не братимуть участі у кримінальному провадженні як суд першої інстанції.
Велика палата Верховного Суду переглядатиме рішення Вищого антикорупційного суду, що набрали законної сили, у касаційному порядку.
Для перегляду вироків та ухвал Вищого антикорупційного суду, якими було закінчено розгляд справи по суті, у Касаційному кримінальному суді Верховного Суду створять антикорупційну палату у складі 30 суддів, яка матиме адміністративну автономію в межах Верховного Cуду.
Антикорупційних суддів призначатимуть за конкурсом, однак процедура буде дещо іншою, ніж передбачено Законом "Про судоустрій і статус суддів".
На посади суддів зможуть претендувати судді, науковці-правники, адвокати та прокурори зі стажем понад 10 років. На посади в антикорупційному суді не зможуть претендувати судді, яких звільнили за порушення присяги та які не пройшли кваліфікаційне оцінювання.
Рішення про оголошення конкурсу на зайняття посад суддів антикорупційного суду прийматиме ВККСУ, вона ж прийматиме документи та перевірятиме кандидатів на відповідність вимогам, встановленим цим Законом, допускатиме їх до участі у конкурсі та проводитиме кваліфікаційне оцінювання. Далі вже кандидатами опікуватиметься спеціально створена конкурсна комісія, до якої увійдуть представники від Президента, Верховної Ради та Міністерства юстиції. Вона складатиме досьє, проводитиме співбесіди та формуватиме список кандидатів на посаду судді антикорупційного суду для призначення у відповідний суд. Цей список затверджуватиме Вища кваліфікаційна комісія суддів України і вноситиме рекомендації Вищій раді правосуддя, яка, у свою чергу, вноситиме подання Президентові України подання про призначення антикорупційних суддів.
Посадовий оклад судді Вищого антикорупційного суду становитиме 75 мінімальних заробітних плат, а судді Антикорупційної палати - 94 мінімальні заробітні плати.
Суддям антикорупційного суду надаватиметься цілодобова охорона. Також держава забезпечуватиме страхування їхнього життя та здоров’я та членів їхніх сімей. За необхідності їм надаватимуть службове житло та транспорт, які також цілодобово охоронятимуться.
На формування антикорупційного суду відводиться 9 місяців: протягом 3 місяців мають сформувати конкурсну комісію і за півроку провести конкурс. Вищий антикорупційний суд зможе розпочати роботу за умови призначення не менше 25 суддів, а антикорупційна палата – при призначенні 11 суддів.
Нагадаємо, що Законом "Про судоустрій і статус суддів" передбачено, що Вищий антикорупційний суд утворюється та проведення конкурсу на посади суддів у цьому суді має бути оголошено протягом дванадцяти місяців з дня набрання чинності законом, який визначає спеціальні вимоги до суддів цього суду.