flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Рада Європи проводить оцінку судової реформи в Україні

05 липня 2018, 11:58

Керівництво ВСП і експерти проекту Ради Європи обговорили новели судової реформи.

Вища рада правосуддя 4 липня 2018 року провела зустріч з експертами проекту Ради Європи, де учасники зустрічі обмінялися думками з приводу новел судової реформи, зокрема в частині повноважень Вищої ради правосуддя, передає прес-центр ВСП.

Керівник проекту Ради Європи «Підтримка виконання Україною рішень Європейського суду з прав людини» Андрій Кавакін, під час зустрічі зазначив, що експертизу судової реформи в Україні розпочато на прохання української делегації під час візиту в Страсбург (Франція) в жовтні 2017 року.

На початку зустрічі Голова Вищої ради правосуддя Ігор Бенедисюк вказав на ключові досягнення судової реформи та головних питаннях, які виникають в процесі реалізації законодавчих змін.

«Найважливіше, що завдяки судовій реформі було усунуто політичний вплив на формування суддівського корпусу, сформовані нові незалежні органи суддівського управління, удосконалені процедури дисциплінарного провадження», - зазначив Ігор Бенедисюк.

Однак, за його словами, найбільшим викликом на сьогодні залишається ефективність здійснення дисциплінарних проваджень, з огляду на значну кількість скарг, що надходять в ВСП на дії суддів - до 2 тисяч на місяць.

Зараз все дисциплінарні провадження здійснюються дисциплінарною палатою Вищої ради правосуддя - первинним дисциплінарним органом, утвореним відповідно до Закону України «Про Вищу раду правосуддя» 2 лютого 2017 року.

Дисциплінарні провадження в ВСП

Від Вищої кваліфікаційної комісії суддів України до Вищої ради правосуддя передано 12 283 скарги щодо поведінки суддів місцевих та апеляційних судів.

У період з 2 лютого 2017 року до 1 липня 2018 було проведено 194 засідання дисциплінарної палати, на яких розглянуто понад 2 450 матеріалів.

Як повідомив на зустрічі Ігор Бенедисюк, за вказаний період прийнято 66 рішень по 66 суддів про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді подання про звільнення судді з посади; 61 рішення - про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді попередження; 17 рішень - про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді догани з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом одного місяця; 19 рішень - про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді суворої догани з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом трьох місяців 14 рішень - про застосування дисциплінарного стягнення у вигляді подання про тимчасове відсторонення від правосуддя (від одного до шести місяців).

Прийнято одне рішення про залучення 2 суддів до дисциплінарної відповідальності із застосуванням дисциплінарного стягнення у вигляді суворої догани з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом трьох місяців і догани з позбавленням права на отримання доплат до посадового окладу судді протягом одного місяця.

У той же час по 3 430 суддям вирішено відмовити у відкритті дисциплінарної справи чи залишити скарги щодо їх без розгляду, по 590 суддям - відкрити дисциплінарну справу; щодо 240 суддів - відмовити в залученні до дисциплінарної відповідальності.

Крім того, членами Ради одноосібно прийнято більше 12 430 постанов про залишення дисциплінарних скарг без розгляду і повернуто скаржникам.

«Це означає, що більшість скарг, що надходять в ВСП, або не відповідають вимогам закону, або по суті не є дисциплінарними скаргами», - зазначив голова ВСП.

Протягом зазначеного періоду до Вищої ради правосуддя надійшло також 111 скарг суддів на рішення дисциплінарної палати у дисциплінарних справах, 93 з яких розглянуто.

З них прийнято 61 рішення про залишення рішення Дисциплінарної палати без змін; 5 рішень - про часткове скасування рішення дисциплінарної палати про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів і прийнято нове рішення; 15 рішень - про скасування повністю рішення Дисциплінарної палати про притягнення до дисциплінарної відповідальності судді та закриття дисциплінарного провадження, 4 рішення - про залишення скарг суддів на рішення Дисциплінарної палати без розгляду і повернення особі, яка її подала; 6 рішень - про зміну рішення Дисциплінарної палати, застосований інший вид дисциплінарного стягнення стосовно судді; 2 рішення - про скасування повністю або частково рішення Дисциплінарної палати про відмову в залученні до дисциплінарної відповідальності суддів і прийнято нове рішення.

Під час зустрічі було відзначено, що в процесі судової реформи також змінено порядок оскарження рішень Дисциплінарних палат. Рішення палат переглядаються спочатку повним складом Вищої ради правосуддя (за винятком членів Дисциплінарної палати, яка прийняла рішення), а потім - Велика палата Верховного Суду.

У той же час Голова Вищої ради правосуддя зазначив, що здійснення дисциплінарних процедур щодо суддів є важливим, але не головним завданням Ради на сьогодні.

Судова система країни відчуває дефіцит суддівських кадрів

Найпершою і головною функцією Ради є формування судового корпусу.

«На сьогоднішній день судова система країни відчуває дефіцит суддівських кадрів», - зазначив голова ВСП.

За його словами, вакантними залишаються понад 2,5 тисячі суддівських посад. «Процедури, введені в процесі судової реформи, є позитивними, однак не дозволяють оперативно наповнити судову систему кадрами», - підсумував І. Бенедисюк.

Крім того, важливим для суддів залишається проблема захисту суддівської незалежності. «Не дивлячись на введені в процесі судової реформи механізми захисту суддівської незалежності, не всі громадяни та державні органи готові сприймати судову незалежність як основну цінність судової влади», - констатував Ігор Бенедисюк.

В ВСП підкреслюють необхідність подальших законодавчих змін

Він також звернув увагу на складності застосування механізму участі в бюджетному і законодавчому процесі і наголосив на необхідності внесення відповідних змін до регламенту роботи Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України.

Голова ВСП наголосив на необхідності законодавчого посилення повноважень служби інспекторів Вищої ради правосуддя на прикладі таких країн, як Португалія і Італія і надання, їм повноважень звинувачення в процесі дисциплінарного провадження в ВСП.

Під час зустрічі також були обговорені проблемні питання процедури призначення кандидатів до складу Вищої ради правосуддя, створення служби судової охорони, випадки тиску на членів Ради і суддів та ефективності реагування на такі факти, а також шляхи вдосконалення дисциплінарної процедури щодо суддів, довіри до судових інститутів в самої судової системи і поза нею.

Раніше «Судово-юридична газета» повідомляла, що судова система заплатила 145 млн гривень за послуги «Укрпошти».

 

Джерело: sud.ua